Dom jest jedyną oazą wolności. Co tam, jedyną oazą anarchii. To jedyne miejsce na ziemi, gdzie człowiek może nagle wszystko zmienić, eksperymentować albo spełniać swoje zachcianki. (…) Po domu można chodzić w szlafroku i kapciach, co jestem pewien, nie byłoby mile widziane w hotelu Savoy.
G.K. Chesterton1

WŁASNY DOM zmień życie na lepsze” to książka dla wszystkich, którzy mają dosyć swojego ciasnego mieszkania i myślą o własnym domu, ale nie wiedzą od czego zacząć. Książka jest adresowana do osób, które chcą wzbogacić swoje dotychczasowe życie, dlatego marzą o czterech kątach w otoczeniu zieleni, z pięknym widokiem zmieniającym się wraz z porami roku. Bez wścibskiego sąsiada i szumu ulicy za oknem.

Poniżej fragment:

[…] Może nawet już chcesz opuścić swoje małe „M” i zacząć nowe życie we własnym domu, ale uważasz, że ten pomysł cię przerasta. Myślisz, że nie stać cię na taki krok? Nic bardziej mylnego. Masz przed sobą książkę, która pokaże ci, jak to zrobić. Napisałem ją z myślą
o osobach mniej- i średniozamożnych, a także o tych, którzy z budowaniem stykają się po raz pierwszy. Doskonale wiem, że ci, którzy dysponują ogromnymi funduszami na pewno lepiej lub gorzej z tymi problemami sobie poradzą.[…]

Każdy z nas nosi w sobie ideę swego domu i wyobrażenie o życiu w nim. Przed przystąpieniem do urzeczywistnienia marzeń trzeba pieczołowicie wybrać do tego miejsce. Widoki, które roztaczają się przed twoimi oczami, to nie wszystko. Teren, który chcesz kupić pod budowę domu, może kryć różne pułapki, z istnienia których powinieneś zdać sobie sprawę, aby nie wpaść w żadną z nich.

Czy warto, więc zrobić pierwszy krok w kierunku kupna działki, a następnie rozpoczęcia budowy własnego domu? Warto! Bo warto żyć godnie. Zrealizować marzenia o własnym domu. Uwierzyć, że jest to możliwe i że stać cię na podjęcie wyzwania. Na dobrą sprawę za tę samą cenę możesz mieć mieszkanie w bloku lub zamieszkać we własnym domu. Oczywiście nie musi to od razu być rezydencja położona na kilku hektarach i obliczona na zamieszkiwanie przez kilka pokoleń. Może tak jak większość mieszkańców innych, nawet bogatszych krajów, zacznij od budowy domu na miarę twoich aktualnych potrzeb. Domu, który w przyszłości będziesz mógł rozbudować, sprzedać lub zamienić na większy, czy bardziej odpowiadający twoim potrzebom.

Lepiej jest zacząć od domu na miarę własnych możliwości, aby nie stać się niewolnikiem budowy na długie lata lub, co gorzej, nigdy jej nie ukończyć. Nie czekaj, aż będzie cię stać na budowę domu marzeń, przerastającego twoje obecne możliwości finansowe. Buduj, gdy nie ma jeszcze dzieci lub są one małe. Wtedy własny dom z ogrodem jest najbardziej potrzebny. Może się bowiem okazać, a dzieje się tak bardzo często, że gdy dzieci dorosną nie będą chciały z tobą mieszkać. Jest to bardzo naturalne i w gruncie rzeczy jak najbardziej prawidłowe.

Nie wszyscy inwestorzy na etapie kupowania działki z przeznaczeniem na budowę domu mają ochotę nawiązać współpracę z architektem, choć to wydaje się najbardziej bezpieczne i w wielu przypadkach pozwala uniknąć rozczarowań. Wiele osób kieruje się własną intuicją, przypadkiem czy okazją. Nie zawsze czas na podjęcie decyzji o kupnie pozwala na szczegółowe analizy. Jednak im dokładniej sprawdzisz wszystkie okoliczności związane z zakupem, tym mniej będziesz miał później ewentualnych kłopotów. Pamiętaj, że na początku powinieneś dokładnie przemyśleć projekt domu, w każdym szczególe, gdyż późniejsze wprowadzanie poważniejszych zmian – tak zwanych zmian istotnych – wymagać może wykonania projektu zamiennego i uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę. Spowoduje to dodatkowe koszty oraz wydłuży czas realizacji, bo w trakcie uzyskiwania zamiennego pozwolenia na budowę musisz przerwać realizowanie robót. Powinieneś wiedzieć, że zmiany istotne to wszystkie te, które powodują zmianę powierzchni – obrysu budynku, jego wysokości, kształtu dachu, układu ścian nośnych lub innego elementu konstrukcyjnego budynku. Dla przykładu zmiana nieistotna to przestawienie ścianki działowej.

Spróbuję ci pomóc w osiągnięciu tego, aby dom, który wybudujesz lub kupisz był domem szczęśliwym, w którym odzyskasz spokój i wrócisz do równowagi po codziennych po codziennej porcji stresów. Spytasz – czy warto podejmować wysiłek? Uwierz, że wprowadzając się do własnego, wygodnego, zaprojektowanego na miarę twoich potrzeb domu, zmienisz swoje życie. Staniesz się innym człowiekiem. Będziesz miał więcej czasu na kontakt z przyrodą, wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu czy uprawianie hobby, którym mieszkając w bloku lub kamienicy nie miałeś szansy się zająć.

Działka idealna

Przed kupnem działki powinieneś zadać sobie pytanie o to, jakim jesteś człowiekiem, co lubisz robić na co dzień zarówno ty, jak i twoi bliscy, z którymi zamieszkasz w wybudowanym domu? Twój tryb życia w sposób naturalny narzuci rygor przy zakreślaniu na mapie obszarów, w obrębie których interesuje cię kupno działki. Oprócz urody, walorów krajobrazowych terenu weź pod uwagę odległość do miejsca pracy, szkoły, przychodni zdrowia, sklepów i najbliższych sąsiadów. Jedni bowiem boją się „odludzia”, inni zaś tego, gdy ktoś zagląda w ich okna. Dobrze się zastanów, czy chcesz budować dom wśród ludzi, a może na „odludziu”? Jak poradzisz sobie z zakupami i wizytami u lekarza? Czy lubisz kino, teatr i wyjścia do klubów, restauracji? Może jest ci to obojętne i wolisz „święty spokój”?

Na początku weź pod uwagę odległość, jaką będziesz musiał pokonać w drodze do i z pracy. Sam najlepiej wiesz, czy przeszkadzają ci dojazdy i ile czasu jesteś w stanie na nie poświęcić. Wystarczy ci na to cierpliwości? Czy nie przeszkadza ci spędzanie długich godzin w samochodzie i masz odporność na stanie w korkach? Jeśli sytuacja ciągłych dojazdów ci odpowiada (nie przeszkadza), to możesz zdecydować się na kupno działki w miejscu bardziej odległym od centrum. Jednak, nawet jeśli jesteś na to przygotowany, spróbuj przed kupnem pokonać trasę praca – przyszły dom w godzinach szczytu. Będziesz wtedy mniej więcej wiedział, ile to trwa i czy jesteś w stanie znosić pięć dni w tygodniu taki wysiłek.

Sprawdź też, czy w miejscu, gdzie chcesz kupić ziemię i postawić dom jest szkoła i przedszkole dla twoich dzieci. Zastanów się, jak będziesz dowoził swoje pociechy do szkoły w innej miejscowości. Nawet jeśli posiadasz samochód, warto sprawdzić, jaka jest odległość od stacji kolejowej lub przystanku autobusowego. To na wypadek awarii samochodu, ale także ze względu na odwiedzających was gości i dojazdy dzieci do szkoły. Są to ważne pytania, na które powinieneś odpowiedzieć, zanim dokonasz zakupu terenu pod budowę domu.

Przed kupnem działki wybierz się na spacer po jej bliższej i dalszej okolicy. Zobacz, jakie rośliny rosną na działkach twoich ewentualnych sąsiadów, czy w pobliżu jest park lub las, i w jakiej odległości. Jaki jest charakter wybudowanych już domów, jakie są na nich dachy? Płaskie, spadziste, różnorodne? To ważne, gdyż najprawdopodobniej taki dach będziesz musiał zrobić na twoim przyszłym domu. Sprawdź, jeśli nie ma kanalizacji, czy działka jest na tyle duża, że zmieści się na niej przydomowa oczyszczalnia ścieków. …

SPIS TREŚCI:

  1. Wprowadzenie
  2. W jakim domu chcesz mieszkać?
  3. Działka idealna
  4. Zanim kupisz grunt
  5. Umowa umowie nie równa
  6. Gdzie stawiać dom?
  7. Droga przez urzędy
  8. Cena i lokalizacja działki
  9. Kształt, szerokość i położenie parceli
  10. Uzbrojenie – ważna rzecz
  11. Co znajdziesz w księgach wieczystych?
  12. Księgi wieczyste w świetle prawa
  13. Od kogo kupujesz grunt?
  14. O czym musisz pamiętać – garść przepisów w skrócie
  15. Dom to ludzie, czyli historie z życia architekta
  16. Jest w czym wybierać – rodzaje i typy domów
  17. W otoczeniu zieleni
  18. Wierzyć, czy nie wierzyć, czyli radiestezja, ezoteryka, magia
  19. Dom z przeszłością i pamięć ścian
  20. Feng shui a sprawa polska
  21. Zakończenie
  22. Bibliografia

Książka zawiera 141 stron.


1 Gilbert Keith Chesterton, Popsuty świat, przeł. Małgorzata Glasenapp , Cytat z Jak być leniwym Tom Hodgkinson, Wyd W.A.B. 2008 Wyd. I Warszawa 2008 str.182